14th ANNUAL BOY'S BLACKHAWK RELAYS TRACK MEET (5/9/05)  ***  Bruce Held AD
  Class B     Class A  
First Gehlen Catholic 125 First South O'Brien 120
Second Remsen St. Mary's 115 Second Akron Westfield 84
Third Gehlen JV 48 Third Hinton 81
Fourth Remsen-Union 40 Fourth West Sioux 50
Fifth Hinton JV 39 Fifth Heelan JV 40
Sixth South O'Brien JV 22 Sixth Sgt. Bluff-Luton 29
Seventh River Valley 18 Seventh Marcus M-C 25
Eighth Westwood 10
SHOT PUT CLASS B SHOT PUT CLASS A
NAME SCHOOL DISTANCE NAME SCHOOL DISTANCE
Austin Steichen Remsen St. Mary's 57ft 08.50in Kurtis Hoefling Hinton 49ft 10.00in
Andy Steichen Remsen St. Mary's 48ft 04.50in  Jay Magnussen South O'Brien 45ft 11.50in
Brian Kilker Gehlen Catholic 48ft 02.00in Adam Vondrak Heelan JV 43ft 01.50in
Eli Kroll Hinton JV 42ft 05.00in Adam Ebel South O'Brien 42ft 11.50in
Todd Ellensohn Gehlen Catholic 42ft 01.00in Alex Hicklin Heelan JV 41ft 08.00in
Andrew Miller Remsen-Union 41ft 05.00in Finn Murrmann Akron Westfield 39ft 00.00in
Andrew Wiekel Remsen-Union 39ft 03.50in Brad Borkowski Sgt. Bluff-Luton 38ft 04.00in
Aaron Giese South O'Brien JV 37ft 04.50in Jeff Bailey Hinton 37ft 08.00in
Will Driscoll Gehlen JV 35ft 05.00in Krohn Sgt. Bluff-Luton 37ft 00.50in
Bryce Hibbing South O'Brien JV 33ft 10.00in Craig Cave Marcus M-C 29ft 10.00in
Paul Munoz River Valley 33ft 06.50in Aaron Halstrom Marcus M-C 28ft 09.50in
Matt Lundt River Valley 33ft 06.50in Daniel Clarey Akron Westfield 27ft 04.50in
Geoff Fay Hinton JV 33ft 04.00in
Nick Swalve Gehlen JV 29ft 07.50in
DISCUS CLASS B DISCUS CLASS A
NAME SCHOOL DISTANCE NAME SCHOOL DISTANCE
Austin Steichen Remsen St. Mary's 126ft 04in Kurtis Hoefling Hinton 148ft 05in
Aaron Giese South O'Brien JV 124ft 07in Adam Vondrak Heelan JV 136ft 02in
Todd Ellensohn Gehlen Catholic 117ft 10in Adam Ebel South O'Brien 127ft 08in
Brandon Robinson Hinton JV 115ft 00in Jay Magnussen South O'Brien 124ft 05in
Andrew Miller Remsen-Union 110ft 00in Kyle Bennett Heelan JV 124ft 00in
Andy Steichen Remsen St. Mary's 107ft 01in Finn Murmann Akron Westfield 106ft 03in
Brian Kilker Gehlen Catholic 105ft 08in Paul Letsche Marcus M-C 103ft 01in
Andrew Schmitz Gehlen JV 100ft 02in Ben Pottebaum Sgt. Bluff-Luton 102ft 00in
Matt Lundt River Valley 095ft 07in Keegan Richards Hinton 094ft 07in
Ben Law Remsen-Union 091ft 11in Brett Miller Sgt. Bluff-Luton 094ft 05in
Ross Fernstrum South O'Brien JV 090ft 11in Craig Cave Marcus M-C 087ft 00in
Paul Munoz River Valley 087ft 07in Drew Dirks Akron Westfield 079ft 09in
Ryan Held Hinton JV 081ft 00in Hallstrom MMC 074ft 09in
Ryan Marshall Westwood 077ft 06in
Will Driscoll Gehlen JV 075ft 03in Brady Engle   123ft 09in
Mike McKenna Westwood 054ft 11in
HIGH JUMP CLASS B HIGH JUMP CLASS A
NAME SCHOOL HEIGHT NAME SCHOOL HEIGHT
Louis Pick Remsen St. Mary's 5ft 10in Ehi Oamen Hinton 6ft 04.25in
Matt Theisen Remsen St. Mary's 5ft 04in Cody Egdorf South O'Brien 6ft 00in
Chad Carlson Westwood 5ft 04in DJ Hansen South O'Brien 6ft 00in
Kyle Groon Akron Westfield 6ft 00in
Jordan Heyl Akron Westfield 5ft 10in
Isaac Birocci Hinton 5ft 08in
Jake Fleckenstein Sgt. Bluff-Luton 5ft 06in
LONG JUMP CLASS B LONG JUMP CLASS A
NAME SCHOOL DISTANCE NAME SCHOOL DISTANCE
Tyler Schorg Remsen St. Mary's 20ft 10.50in Rasheim Gilkes Akron Westfield 20ft 00.50in
Jose Aleman Gehlen Catholic 18ft 04.50in Ehi Oamen Hinton 19ft 06.50in
Cory Westphal Hinton JV 17ft 06.25in Jason Engleman West Sioux 19ft 03.50in
Dustin Poeckes Remsen St. Mary's 16ft 06.50in Aaron Lentz Sgt. Bluff-Luton 18ft 09.75in
Craig Schlesser Gehlen JV 15ft 11.00in Scott Wagner South O'Brien 18ft 01.00in
Eric Rohe Gehlen JV 15ft 11.00in Jeff Steen Hinton 18ft 00.00in
Ethan Byers River Valley 15ft 06.00in Cody Parmeter Akron Westfield 17ft 08.75in
Permann South O'Brien JV 15ft 01.25in Jon Reicks Heelan JV 17ft 07.75in
Michael Edgington Hinton JV 15ft 00.50in Chris Ulven Heelan JV 17ft 06.50in
Pat Brinkman River Valley 14ft 08.00in 0 South O'Brien 17ft 05.75in
Johnathan Gallagher Westwood 14ft 04.00in Ryan Hansen Marcus M-C 16ft 09.00in
Jae Noh Gehlen Catholic 13ft 01.50in Dan Kincaid Sgt. Bluff-Luton 16ft 04.25in
Kris Wright Westwood 12ft 01.50in Mark McCrander West Sioux 14ft 00.50in
3200 METER RUN CLASS B 3200 METER RUN CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Justin Ruden Remsen St. Mary's 10:44.05 Shawn Bak Hinton 10:33.65
Wade Sitzmann Gehlen Catholic 10:44.22 Eric Ten Napel West Sioux 10:57.29
Keagan Hicks South O'Brien JV 11:32.22 Kelly Schroeder South O'Brien 11:24.01
Ryan Wenzel Hinton JV 11:50.75 Matt DeRocher Akron Westfield 11:30.43
Eric Sorenson Gehlen JV 12:08.07 Josh Mahaney Akron Westfield 11:38.29
Kevin Shea Gehlen Catholic 12:20.06 Adam Teut Hinton 12:10.66
Craig Schlesser Gehlen JV 12:30.56 Tory Johnson Marcus M-C 12:22.08
Jason Wesselmann Remsen St. Mary's 12:49.22 Ryan Johnson Marcus M-C 12:37.87
110 HIGH HURDLES CLASS B 110 HIGH HURDLES CLASS A
NAME SCHOOL PRELIM FINAL NAME SCHOOL PRELIM FINAL
Ryan Langel Gehlen Catholic 16.73 16.45 Ryan Oetken Akron Westfield 15.81
Zach Holtgrewe Gehlen Catholic 17.33 17.22 Ben Held Hinton 16.21
Ray Rodgers Remsen-Union 18.94 18.41 Nate Young Sgt. Bluff-Luton 16.28
Justin Dicks River Valley 19.35 18.45 Cody Egdorf South O'Brien 16.31
Eric Rohe Gehlen JV 19.86 18.89 Mike Bisenius Heelan JV 17.97
Matt Theisen Remsen St. Mary's 19.00 19.25 Kalen Kluender Akron Westfield 18.04
Andy Miller Remsen St. Mary's 19.73 19.32 Taylor Mugge South O'Brien 18.81
Joel Vondrak Hinton JV 19.65 20.73 Kyle Kovarna Hinton 20.70
Austin Langel Gehlen JV 20.39
Justin Mahaney Hinton JV 21.87
100 METER DASH CLASS B 100 METER DASH CLASS A
NAME SCHOOL PRELIM FINAL NAME SCHOOL PRELIM FINAL
Tyler Schorg Remsen St. Mary's 11.66 11.33 Dain Fiddelke South O'Brien 11.70 11.65
Brandon Langel Gehlen Catholic 11.77 11.59 Rasheim Gilkes Akron Westfield 12.04 11.93
Andy Neary Gehlen Catholic 12.10 11.74 Justin Gross Marcus M-C 12.30 12.14
Langel Gehlen JV 12.06 11.78 Nate Sessoms Hinton 12.33 12.24
Jon Klein Remsen St. Mary's 12.35 12.14 Tim Paulsen South O'Brien 12.27 12.32
Taylor Smith Gehlen JV 12.83 12.32 Chris Ulven Heelan JV 12.46 12.45
Justin Goodin Westwood 12.63 12.53 Dan Kincaid Sgt. Bluff-Luton 12.30 12.52
Tyler Clark River Valley 12.85 12.95 Finn Murmann Akron Westfield 12.49 12.70
Tony Ullrich Westwood 12.99 Jake Fleckenstein Sgt. Bluff-Luton 12.67
Michael Edgington Hinton JV 13.27 Danny Delfs Heelan JV 12.70
Alex Swalve Remsen-Union 14.21 Grant Degan West Sioux 12.94
Luke Lenhart South O'Brien JV 14.51 Roman Laube Hinton 13.06
Devon Voss River Valley 14.74 Ben Mayer Marcus M-C 13.19
Andy Schroeder Remsen-Union 14.97 Jake Vanderham West Sioux 13.47
4 X 800 METER RELAY CLASS B 4 X 800 METER RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 09:07.37 South O'Brien 08:34.75
Gehlen JV 09:44.81 West Sioux 08:36.59
Hinton JV 10:02.77 Hinton 08:48.66
River Valley 10:10.36 Akron Westfield 09:28.08
Remsen St. Mary's 10:44.83 Heelan JV 09:36.36
Sgt. Bluff-Luton 11:22.04
200 METER DASH CLASS B 200 METER DASH CLASS A
NAME SCHOOL PRELIM FINAL NAME SCHOOL PRELIM FINAL
Tyler Schorg Remsen St. Mary's 23.84 23.27 Cody Parmeter Akron Westfield 24.66 23.70
Jared Langel Gehlen JV 25.00 24.79 Dain Fiddelke South O'Brien 23.94 23.94
Dustin Poeckes Remsen St. Mary's 25.26 24.84 Andrew Dau South O'Brien 25.12 24.78
Jose Aleman Gehlen Catholic 25.50 24.91 Tyler Gampp Akron Westfield 24.97 24.83
Cody Bietz Hinton JV 25.62 25.41 Brody McCabe Hinton 25.14 25.27
Tyler Sitzmann Gehlen Catholic 25.57 25.49 Jeff Dunn Marcus M-C 25.77 25.34
Andy Paulsen River Valley 25.61 25.84 Jesse Ratzsch West Sioux 25.80 26.07
Justin Goodin Westwood 26.07 25.86 Chase Vanderfeen West Sioux 25.62 26.22
Dylan Rex River Valley 26.44 Austin Deck Heelan JV 26.05
Ryan Held Hinton JV 27.26 Jake Fleckenstein Sgt. Bluff-Luton 26.62
Josh Sudtelgte Remsen-Union 27.76 Andy Pattison Heelan JV 26.83
Chris Perman South O'Brien JV 27.94 Brad Borkowski Sgt. Bluff-Luton 27.00
Alex Swalve Remsen-Union 29.69 Kyle Johnson Marcus M-C 27.10
Luke Lenhart South O'Brien JV 30.71 Kovarna Hinton 29.16
1600 METER RUN CLASS B 1600 METER RUN CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Wade Sitzmann Gehlen Catholic 5:08.83 Matt DeRocher Akron Westfield 5:03.28
Justin Ruden Remsen St. Mary's 5:17.73 Shawn Bak Hinton 5:03.63
Zack Schroeder Remsen St. Mary's 5:18.68 Eric Ten Napel West Sioux 5:09.17
Tyler Niehus Remsen-Union 5:25.72 Kellyt Schroeder South O'Brien 5:09.94
Adam Oetken Gehlen JV 5:27.67 Josh Mahaney Akron Westfield 5:13.11
Keagan Hicks South O'Brien JV 5:29.09 Adam Teut Hinton 5:21.75
Craig Schlesser Gehlen Catholic 5:48.73 Trevor Boltz Sgt. Bluff-Luton 5:39.23
Doug Koithan Hinton JV 6:33.71 Brady Marcus M-C 5:43.85
 
4 X 200 METER RELAY CLASS B 4 X 200 METER RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 1:36.01 Heelan JV 1:35.14
Remsen-Union 1:40.56 South O'Brien 1:36.99
Gehlen JV 1:40.93 West Sioux 1:37.44
Hinton JV 1:44.14 Marcus M-C 1:38.15
River Valley 1:47.17 Sgt. Bluff-Luton 1:39.82
Hinton 1:41.02
Akron Westfield 1:41.50
  
400 METER DASH CLASS B 400 METER DASH CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Craig Ahlers Remsen-Union 54.25 Cody Parmeter Akron Westfield 52.90
Tyler Schorg Remsen St. Mary's 54.35 Mike Haden South O'Brien 53.05
Keaton Freking Gehlen Catholic 55.42 Brennen Landenberger Hinton 54.95
Brad Konopasek Remsen St. Mary's 56.03 Andrew Dau South O'Brien 55.08
Tom Park Gehlen Catholic 57.72 Tom Martin Heelan JV 55.88
Tony Ullrich Westwood 57.97 Joe Johnson Sgt. Bluff-Luton 55.96
Justin Goodin Westwood 59.95 Zach Huitink West Sioux 58.97
Eli Kroll Hinton JV 60.91 Joe Rozmairek Heelan JV 59.05
Robert Swalve Gehlen JV 61.30 Kyle Johnson Marcus M-C 59.44
Tony Sikora South O'Brien JV 61.39 Brad Borkowski Sgt. Bluff-Luton 60.81
Jeremy Schindler Hinton JV 63.36 Roman Laube Hinton 61.63
Jae Noh Gehlen JV 64.07 Jake Vanderham West Sioux 61.68
Paul Letsche Marcus M-C 62.52
Roman Eastmann Akron Westfield 65.49
400 LOW HURDLES CLASS B 400 LOW HURDLES CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Dustin Poeckes Remsen St. Mary's 58.99 Ryan Oetken Akron Westfield 58.48
Ryan Langel Gehlen Catholic 60.62 Rasheim Gilkes Akron Westfield 60.49
Zach Holtgrewe Gehlen Catholic 61.61 Ben Held Hinton 60.50
Jon Klein Remsen St. Mary's 64.21 Cody Egdorf South O'Brien 61.48
Rohe Gehlen JV 66.38 Nate Young Sgt. Bluff-Luton 61.61
Joel Vondrak Hinton JV 67.91 Andy Peters West Sioux 62.30
Ray Rodgers Remsen-Union 68.38 Taylor Mugge South O'Brien 66.95
Justin Mahaney Hinton JV 70.30
Austin Langel Gehlen JV 71.53
Ryan Wolf Remsen-Union 74.50
 DISTANCE MEDLEY RELAY CLASS B  DISTANCE MEDLEY RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 4:10.93 South O'Brien 3:48.67
River Valley 4:10.94 West Sioux 3:50.01
Hinton JV 4:15.04 Marcus M-C 3:52.59
Remsen St. Mary's 4:17.97 Sgt. Bluff-Luton 3:56.08
South O'Brien JV 4:22.75 Hinton 4:03.41
Akron Westfield 4:05.94
Heelan JV 4:12.12
  
800 METER RUN CLASS B 800 METER RUN CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Craig Ahlers Remsen-Union 2:11.74 Mike Haden South O'Brien 2:05.02
Dustin Poeckes Remsen St. Mary's 2:15.57 Wright Heelan JV 2:06.29
Shea Gehlen Catholic 2:21.70 Trent Rehder West Sioux 2:06.33
Wade Sitzmann Gehlen Catholic 2:21.81 Tregg Fay Hinton 2:10.70
Chris Perman South O'Brien JV 2:22.25 Jesse Strong West Sioux 2:12.07
Marcus Edgington Hinton JV 2:22.67 Travis Van Holland Hinton 2:15.43
Adam Oetken Gehlen JV 2:23.24 Kelly Schroeder South O'Brien 2:19.65
Zach Stephens Sgt. Bluff-Luton 2:23.21
4 X 100 METER RELAY CLASS B 4 X 100 METER RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 46.03 South O'Brien 45.23
Remsen-Union 47.97 West Sioux 46.12
Gehlen JV 48.13 Marcus M-C 46.35
South O'Brien JV 51.41 Sgt. Bluff-Luton 46.79
Westwood 52.22 Hinton 47.93
Hinton JV 54.34 Heelan JV 47.94
Remsen St. Mary's 54.47 Akron Westfield 50.43
River Valley   
4 X 400 METER RELAY CLASS B 4 X 400 METER RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 3:40.63 South O'Brien 3:42.87
Gehlen JV 3:46.73 Akron Westfield 3:44.89
Remsen St. Mary's 3:51.34 Sgt. Bluff-Luton 3:45.63
Hinton JV 4:04.32 Marcus M-C 3:46.33
South O'Brien JV 4:23.85 Hinton 3:47.79
Westwood 5:02.14 Heelan JV 3:50.87
Remsen-Union West Sioux 4:02.52
River Valley   
FRESHMEN SPECIAL 4 X 2 FRESHMEN SPECIAL 800 M RUN 
SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Marcus M-C 1:49.74 Justin Henke Marcus M-C 2:21.74
River Valley 1:50.55 Ryan Schorg Remsen St. Mary's 2:27.04
Gehlen Catholic 1:50.77 Johnathan Gallagher Westwood 2:27.90
Sgt. Bluff-Luton 2:01.81 Eric Rohe Gehlen JV 2:27.94
Riobert Swalve Gehlen JV 2:28.59
Josh Mahaney Akron-Westfield 2:33.39
Austin Langel Gehlen Catholic 2:36.40
Josh Sudtelgte Remsen-Union 2:39.17
FRESHMEN SPECIAL SHOT
NAME SCHOOL DISTANCE
Miller Sgt. Bluff-Luton 35ft 04.0in
Chad Carlson Westwood 33ft 05.0in
Marsh South O'Brien 32ft 06.5in
Andrew Quandt Hinton 32ft 05.5in
Tjessem South O'Brien 31ft 08.5in
Devon Voss River Valley 29ft 09.0in
Jordan Johnson Sgt. Bluff-Luton 29ft 06.5in
Ben Mayer Marcus M-C 27ft 11.0in
Jacob Trierweiler Hinton 27ft 10.0in
Ryan Marshall Westwood 27ft 03.0in
Brandon Schmitz Gehlen Catholic 26ft 11.5in
Tyler Theisen Remsen-Union 23ft 09.5in