16th ANNUAL BOY'S BLACKHAWK RELAYS TRACK MEET (4/20/06)  ***  Bruce Held AD
Team Standings Class B Team Standings Class A
1 Gehlen Catholic 109 1 South O'Brien 108
2 Akron-Westfield 96 2 Lawton-Bronson 104
3 River Valley 61 3 Hinton 94.5
4 Marcus/MC 56.5 4 West Sioux 51
5 Remsen-Union 39 5 Sgt. Bluff-Luton 43
6 Heelan JV 36 6 Westwood 20.5
7 Remsen St. Mary's 27.5 7 Gehlen JV 8
8 Hinton JV 4
SHOT PUT CLASS B SHOT PUT CLASS A
NAME SCHOOL DISTANCE NAME SCHOOL DISTANCE
Brian Kilker Gehlen Catholic 50ft 07.5in Eli Kroll Hinton 48ft 02.5in
Andy Steichen Remsen St. Mary's 50ft 05.0in Jay Magnussen South O'Brien 44ft 11.5in
Brennen Cougill Heelan JV 43ft 01.5in Jacob Christensen Sgt. Bluff-Luton 42ft 07.5in
Andrew Miller Remsen-Union 42ft 02.5in Andy Scott Westwood 41ft 09.5in
Will Driscoll Gehlen Catholic 40ft 06.5in Cole Albright Lawton-Bronson 40ft 00.0in
Andrew Wiekle Remsen-Union 38ft 02.0in Brandon Robinson Hinton 39ft 00.5in
Andrew Quandt Hinton JV 37ft 08.0in Blake Hoogland West Sioux 38ft 09.0in
Mitch Arens Remsen St. Mary's 37ft 02.0in Wise South O'Brien 37ft 04.5in
John Adam Heelan JV 37ft 01.0in Brad Pedersen Lawton-Bronson 37ft 00.5in
Dan Clarey Akron-Westfield 36ft 11.5in Brett Miller Sgt. Bluff-Luton 35ft 03.5in
Geoff Fay Hinton JV 35ft 10.5in Alex Westergard Gehlen JV 34ft 01.5in
Matthew Lundt River Valley 35ft 09.0in Caleb Rasco Westwood 25ft 11.5in
Paul Munoz River Valley 34ft 09.0in Andrew Milroy West Sioux 21ft 08.5in
Aaron Halstrom Marcus/MC 31ft 08.5in
Scott Roberts Akron-Westfield 31ft 03.5in
Ben Mayer Marcus/MC 30ft 00.0in
DISCUS CLASS B DISCUS CLASS A
NAME SCHOOL DISTANCE NAME SCHOOL DISTANCE
Brady Engle Heelan JV 128ft 01in Jay Magnussen South O'Brien 132ft 02in
Andy Steichen Remsen St. Mary's 123ft 01in Rob Gray Lawton-Bronson 128ft 04in
Brian Kilker Gehlen Catholic 119ft 05in Brandon Robinson Hinton 123ft 09in
Andrew Miller Remsen-Union 101ft 03in Michael Beavers Lawton-Bronson 112ft 01in
Paul Munoz River Valley 101ft 01in Ben Pottebaum Sgt. Bluff-Luton 108ft 01in
Kunkel Remsen-Union 100ft 10in Brock DeVries Westwood 105ft 02in
Alex Roseen Marcus/MC 097ft 11in Marsh South O'Brien 099ft 06in
Matthew Lundt River Valley 096ft 10in Andy Scott Westwood 097ft 11in
Horacio Miranda Heelan JV 096ft 02in Spencer Walker Sgt. Bluff-Luton 096ft 07in
Daniel Clarey Akron-Westfield 094ft 08in Eli Kroll Hinton 088ft 02in
Craig Cave Marcus/MC 092ft 01in Alex Westergard Gehlen JV 074ft 04in
Will Driscoll Gehlen Catholic 084ft 06in
Mitch Arens Remsen St. Mary's 081ft 00in
Sean Parks Akron-Westfield 079ft 10in
Andrew Quandt Hinton JV 078ft 03in
Geoff Fay Hinton JV 068ft 07in
HIGH JUMP CLASS B HIGH JUMP CLASS A
NAME SCHOOL HEIGHT NAME SCHOOL HEIGHT
Kyle Groon Akron-Westfield 6ft 04in Ehi Oamen Hinton 6ft 08in
Joe Feauto Akron-Westfield 6ft 00in Ryan Paulsen South O'Brien 6ft 02in
Nick Letsche Marcus/MC 5ft 08in Travis Van Holland Hinton 5ft 10in
Steven Graham River Valley 5ft 06in Kody Gillaspie Westwood 5ft 10in
Josh Sudtelgte Remsen-Union 5ft 04in Jake Fleckenstein Sgt. Bluff-Luton 5ft 10in
Jon Schreiner Remsen-Union 5ft 04in Rob Gray Lawton-Bronson 5ft 08in
Alex Vondrak Hinton JV 5ft 04in Chad Carlson Westwood 5ft 08in
Tim Youtzy Hinton JV 5ft 04in Aaron Zyzda Sgt. Bluff-Luton 5ft 06in
Justin Henke Marcus/MC 5ft 04in Brady Lakes Lawton-Bronson 5ft 04in
Matt Theisen Remsen St. Mary's 5ft 04in Taylor Mugge South O'Brien 5ft 04in
LONG JUMP CLASS B LONG JUMP CLASS A
NAME SCHOOL DISTANCE NAME SCHOOL DISTANCE
Rasheim Gilkes Akron-Westfield 19ft 07.00in Ehi Oamen Hinton 20ft 04.50in
Glen Hall Remsen-Union 18ft 05.00in Geoff Olson Lawton-Bronson 19ft 00.50in
Jose Aleman Gehlen Catholic 18ft 04.00in Clint Puhrmann South O'Brien 18ft 04.75in
Kyle Groon Akron-Westfield 17ft 11.00in Tregg Fay Hinton 17ft 10.00in
Paulson River Valley 17ft 03.00in Nathan Young Sgt. Bluff-Luton 17ft 08.50in
DereK Lewis Marcus/MC 16ft 11.75in Postma South O'Brien 17ft 05.00in
Austin Ferguson Heelan JV 16ft 10.00in Brady Lakes Lawton-Bronson 17ft 04.50in
Sean Keane Heelan JV 16ft 09.50in Ben Pottebaum Sgt. Bluff-Luton 16ft 11.00in
Kyle Huggenberger Hinton JV 16ft 07.25in Sam Laprath Westwood 15ft 10.00in
Steven Graham River Valley 16ft 06.00in Cole Bakke Westwood 14ft 07.00in
Craig Ahlers Remsen-Union 16ft 01.25in
Ryan Schorg Remsen St. Mary's 15ft 06.50in
Tim Youtzy Hinton JV 14ft 03.50in
Guy Pornsuksawang Remsen St. Mary's 14ft 00.00in
3200 METER RUN CLASS B 3200 METER RUN CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Matt DeRocher Akron-Westfield 10:54.62 Eric Ten Napel West Sioux 10:45.56
Wade Sitzmann Gehlen Catholic 11:12.06 Hicks South O'Brien 11.07.66
Josh Mahaney Akron-Westfield 11:18.22 Dave Herbold Lawton-Bronson 11:07.82
Keith Gill Heelan JV 11:31.84 A.J. King Lawton-Bronson 11:26.49
Eric Sorensen Gehlen Catholic 11:32.47 Damian Brand Sgt. Bluff-Luton 11:26.59
Drew Kambach Heelan JV 11:47.50 Reese Powers South O'Brien 11:35.87
Tory Johnson Marcus/MC 12:.02.37 Devon Rook Sgt. Bluff-Luton 11:41.60
Dylan Bogenrief River Valley 12:19.19 Ryan Wenzel Hinton 11:53.49
110 HIGH HURDLES CLASS B 110 HIGH HURDLES CLASS A
NAME SCHOOL PRELIM FINAL NAME SCHOOL PRELIM FINAL
Ryan Langel Gehlen Catholic 16.26 15.78 Nate Young Sgt. Bluff-Luton 16.09 16.35
Zach Holtgrewe Gehlen Catholic 16.29 16.25 Taylor Mugge South O'Brien 18.08 17.72
Derek Lewis Marcus/MC 17.35 16.84 Alex Werner Hinton 18.29 17.79
Kalen Kluender Akron-Westfield 17.75 17.29 Adam Groves Lawton-Bronson 18.14 18.35
Matt Theisen Remsen St. Mary's 18.16 17.99 Austin Langel Gehlen JV 19.00 18.72
Joe Sievert Akron-Westfield 19.59 19.13 Joel Vondrak Hinton 19.06 18.81
Nate Clemens Heelan JV 20.01 19.24 Matt Mallett Westwood 19.45 18.92
Jordan Boekhout Marcus/MC 20.70 20.57 Ben Handke Lawton-Bronson 19.44 19.03
Dale Timmerman Hinton JV 20.86 Greg Scott Westwood 19.70
Josh Vander Plaats Hinton JV 21.42 Shawne Reuter Gehlen JV 21.49
100 METER DASH CLASS B 100 METER DASH CLASS A
NAME SCHOOL PRELIM FINAL NAME SCHOOL PRELIM FINAL
Kyle Crawford Gehlen Catholic 11.62 11.72 Dain Fiddelke South O'Brien 11.45 11.60
Trent Todd River Valley 11.82 11.87 Kris Porter West Sioux 11.82 11.68
Rasheim Gilkes Akron-Westfield 11.78 11.93 Michael Loving Lawton-Bronson 11.78 11.73
Jose Aleman Gehlen Catholic 12.03 12.03 Faust South O'Brien 12.30 11.95
Glen Hall Remsen-Union 11.88 12.05 Zane Norby Lawton-Bronson 12.37 12.28
Kyle Kohn Marcus/MC 11.89 12.07 Dan Kincaid Sgt. Bluff-Luton 12.41 12.32
Jon Klein Remsen St. Mary's 12.14 12.12 Justin Goodin Westwood 12.21 12.44
Dustin Carter Akron-Westfield 11.74 23.07 Cory Westphal Hinton 12.36 12.78
Tucker Baumann River Valley 12.18 Tyler Armstrong West Sioux 12.47
Kasey Neumann Heelan JV 12.32 Jacob Christensen Sgt. Bluff-Luton 12.69
Michael Edgington Hinton JV 12.43 Ryan Held Hinton 13.13
Jeff Dunn Marcus/MC 12.79 Soomin Chang Gehlen JV 13.21
Sean Keane Heelan JV 13.01 Andy Scott Westwood 13.35
Alex Swalve Remsen-Union 13.04
Cameron Schroeder Remsen St. Mary's 14.37
Geoff Fay Hinton JV 14.89
4 X 800 METER RELAY CLASS B 4 X 800 METER RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 9:14.68 Hinton 08:39.77
Akron-Westfield 9:19.48 Lawton-Bronson 08:42.45
Heelan JV 9:23.17 South O'Brien 08:56.04
Marcus/MC 9:30.41 West Sioux 09:00.12
Hinton JV 10:04.15 Gehlen JV 09:56.16
River Valley 10:11.23 Sgt. Bluff-Luton 10:11.40
Westwood 10:36.35
  
200 METER DASH CLASS B 200 METER DASH CLASS A
NAME SCHOOL PRELIM FINAL NAME SCHOOL PRELIM FINAL
Trent Todd River Valley 24.36 23.64 Bryce Meyer Lawton-Bronson 24.49 24.23
Craig Ahlers Remsen-Union 24.31 23.74 Ryan Paulsen South O'Brien 25.02 24.35
Zach Holtgrewe Gehlen Catholic 24.23 23.82 Keith Seubert Lawton-Bronson 24.97 24.62
Rasheim Gilkes Akron-Westfield 24.26 23.91 Cody Bietz Hinton 25.43 25.07
Nick Letsche Marcus/MC 24.75 23.92 Drew Sasse West Sioux 25.58 25.19
Kevin Leavitt Marcus/MC 24.95 24.25 Nic Faust South O'Brien 25.46 25.37
Cody Langel Gehlen Catholic 24.80 24.37 Cory Westphal Hinton 25.74 25.90
Dustin Carter Akron-Westfield 24.73 25.56 Colt Gatzemeyer Sgt. Bluff-Luton 25.62 26.01
Jon Klein Remsen St. Mary's 25.00 Brad Borkowski Sgt. Bluff-Luton 26.62
Tucker Baumann River Valley 25.32 Sam Laprath Westwood 26.64
Kyle Huggenberger Hinton JV 25.72 Tyler Armstrong West Sioux 26.75
Joey Rozimarek Heelan JV 26.16 Heath Hansen Westwood 27.19
Blaine Learing Remsen-Union 26.39 Soomin Chang Gehlen JV 30.29
Michael Seaton Hinton JV 27.70
Ben Rawlings Heelan JV 27.91
Mitch Arens Remsen St. Mary's 28.47
1600 METER RUN CLASS B 1600 METER RUN CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Steven Graham River Valley 5:05.79 Keagan Hicks South O'Brien 5:03.99
Justin Ruden Remsen St. Mary's 5:08.22 Eric Ten Napel West Sioux 5:10.09
Matt DeRocher Akron-Westfield 5:09.39 Grant Schouten West Sioux 5:12.58
Josh Mahaney Akron-Westfield 5:12.66 Damian Brand Sgt. Bluff-Luton 5:15.92
Matt Skaggs Heelan JV 5:19.67 Corey Pinkley Sgt. Bluff-Luton 5:28.59
Taylor McCalla Heelan JV 5:32.32 Ben Anderson Lawton-Bronson 5:33.78
Brian Leth Remsen-Union 5:38.05 Ryan Wenzel Hinton 5:35.75
Tory Johnson Marcus/MC 5:43.16 Aaron Calhoun Lawton-Bronson 5:38.28
4 X 200 METER RELAY CLASS B 4 X 200 METER RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 1:35.59 Lawton-Bronson 1:35.18
Marcus/MC 1:40.08 South O'Brien 1:36.16
Remsen-Union 1:40.41 West Sioux 1:37.66
Akron-Westfield 1:41.37 Hinton 1:39.99
Heelan JV 1:42.22 Westwood 1:40.52
Remsen St. Mary's 1:43.43 Sgt. Bluff-Luton 1:41.79
River Valley 1:46.06 Gehlen JV 1:47.46
Hinton JV 1:47.71   
400 METER DASH CLASS B 400 METER DASH CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Nick Letsche Marcus/MC 53.33 Jon Haden South O'Brien 55.47
Keaton Freking Gehlen Catholic 53.72 Colt Ludwig Lawton-Bronson 57.16
Chance Cullen River Valley 56.76 Cody Bietz Hinton 57.50
Tyler Clark River Valley 56.79 Ben Sowers Sgt. Bluff-Luton 57.68
Kalib Heeren Akron-Westfield 56.95 Nic Moothart West Sioux 57.84
Matt Theisen Remsen St. Mary's 57.65 Ethan Logsdon Lawton-Bronson 59.01
Kyle Huggenberger Hinton JV 57.74 Brennen Triplett South O'Brien 59.31
Jon Schreiner Remsen-Union 58.28 Grant Lake Hinton 59.82
Robert Swalve Gehlen Catholic 59.36 Heath Hansen Westwood 62.17
Justin Henke Marcus/MC 59.45 Michael Gallagher Westwood 63.09
Andy Pattison Heelan JV 60.19 DiaMycal Jones Sgt. Bluff-Luton 63.13
Jon Schroeder Remsen-Union 62.06
Mitch Arens Remsen St. Mary's 62.95
Jacob Trierweiler Hinton JV 67.78
400 LOW HURDLES CLASS B 400 LOW HURDLES CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Klunder Akron-Westfield 59.03 Joshua Benson Lawton-Bronson 1:02.86
Zach Holtgrewe Gehlen Catholic 1:00.06 Joel Vondrak Hinton 1:02.99
Rasheim Gilkes Akron-Westfield 1:00.37 Ben Handke Lawton-Bronson 1:03.30
Derek Lewis Marcus/MC 1:04.55 Postma South O'Brien 1:04.16
Justin Ruden Remsen St. Mary's 1:04.76 Justin Goodin Westwood 1:07.57
Andy Paulsen River Valley 1:06.35 Taylor Mugge South O'Brien 1:07.67
Austin Langel Gehlen Catholic 1:06.70 Alex Werner Hinton 1:08.09
Jordan Boekhout Marcus/MC 1:08.68 Jarred Monroe Westwood 1:09.43
Aaron Book Hinton JV 1:10.01 Shawne Reuter Gehlen JV 1:11.23
Youtzy Hinton JV 1:10.12
Josh Sudtelgte Remsen-Union 1:12.38
Ryan Wolf Remsen-Union 1:15.18
Drew Theisen Remsen St. Mary's 1:25.56
 DISTANCE MEDLEY RELAY CLASS B  DISTANCE MEDLEY RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
River Valley 3:47.92 Hinton 3:55.73
Akron-Westfield 4:01.65 South O'Brien 3:55.98
Gehlen Catholic 4:02.98 Sgt. Bluff-Luton 3:56.85
Marcus/MC 4:06.74 Lawton-Bronson 3:57.80
Remsen St. Mary's 4:14.86 West Sioux 4:03.19
Heelan JV 4:19.77 Westwood 4:30.03
Hinton JV DQ
  
800 METER RUN CLASS B 800 METER RUN CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Nick Letsche Marcus/MC 2:08.42 Tregg Fay Hinton 2:06.18
Ryan Burnham River Valley 2:08.46 Trent Rehder West Sioux 2:06.20
Ryan Langel Gehlen Catholic 2:08.84 Adam Teut Hinton 2:12.61
Kyle Crawford Gehlen Catholic 2:10.90 Hicks South O'Brien 2:15.03
Justin Ruden Remsen St. Mary's 2:18.29 Mike Roberts Lawton-Bronson 2:16.78
Matt Skaggs Heelan JV 2:19.16 Colt Ludwig Lawton-Bronson 2:18.88
Matt DeRocher Akron-Westfield 2:21.84 Grant Schouten West Sioux 2:26.40
Josh Mahaney Akron-Westfield 2:22.55 Trever Boltz Sgt. Bluff-Luton 2:31.35
4 X 100 METER RELAY CLASS B 4 X 100 METER RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 46.49 South O'Brien 45.86
River Valley 47.05 Lawton-Bronson 46.02
Marcus/MC 47.50 Westwood 48.17
Akron-Westfield 48.45 West Sioux 48.64
Heelan JV 48.57 Sgt. Bluff-Luton 48.68
Remsen-Union 50.80 Hinton 49.19
Remsen St. Mary's 51.94 Gehlen JV 52.26
Hinton JV 53.03   
4 X 400 METER RELAY CLASS B 4 X 400 METER RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Remsen-Union 3:49.97 Lawton-Bronson 3:43.28
Akron-Westfield 3:53.05 Hinton 3:43.36
Gehlen Catholic 3:53.89 South O'Brien 3:50.20
Marcus/MC 3:55.88 West Sioux 3:55.65
Heelan JV 4:05.09 Gehlen JV 4:06.07
River Valley 4:07.88 Sgt. Bluff-Luton 4:12.83
Hinton JV 4:17.15 Westwood 4:22.99
Remsen St. Mary's   
FRESHMEN SPECIAL 4 X 2 FRESHMEN SPECIAL 800 M RUN 
SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Westwood 1:46.95 Michael Gallagher Westwood 2:24.48
Heelan JV 1:47.88 Bryan Stephens Heelan JV 2:25.09
Akron Westfield 1:51.51 Nate Kerns Westwood 2:25.55
Sgt. Bluff-Luton 1:51.70 Keith Gill Heelan JV 2:26.75
River Valley 1:52.70 Brandon Loutsch Remsen St. Mary's 2:28.55
Remsen St. Mary's 2:10.55 David Parkinson Akron-Westfield 2:30.18
Kyle Wester Marcus/MC 2:30.28
Dylan Bogenrief River Valley 2:32.32
FRESHMEN SPECIAL SHOT
NAME SCHOOL DISTANCE
Schroeder RU 39ft 07.0in
Michael Ruba Remsen-Union 39ft 00.0in
Mike Beavers Lawton-Bronson 36ft 11.0in
Billy Peterson Sgt. Bluff-Luton 35ft 03.0in
Alex Roseen Marcus-MC 34ft 07.0in
Greg Scott Westwood 34ft 00.5in
Cave MMC 32ft 03.5in
Bousquet Heelan JV 31ft 07.0in
Kyle Fletcher Sgt. Bluff-Luton 31ft 01.5in
Sean Parks Akron-Westfield 30ft 05.0in
Sam Schroeder Heelan JV 30ft 02.0in
Jon Shoumaker Lawton-Bronson 29ft 09.5in
Brandon Loutsch Remsen St. Mary's 29ft 07.5in
Ryan Kunkel Remsen-Union 29ft 01.5in
Jordan Mitchell Westwood 29ft 01.0in
Hibbing SOS 28ft 10.5in
Mitch Nasers Remsen St. Mary's 26ft 09.0in
Tyler Theisen Remsen-Union 26ft 09.0in
Matt Oesterkamp West Sioux 24ft 07.0in