PRESS RELEASE
19th ANNUAL BOY'S BLACKHAWK RELAYS TRACK MEET - HINTON, IA.
Final Team Standings 
Team Standings Class B Team Standings Class A
1 Gehlen Catholic 115.5 Sgt. Bluff-Luton 139
2 Marcus/MC 100 Lawton-Bronson 85.5
3 Newell-Fonda 86.5 Hinton 58
4 Remsen-Union 53.5 Heelan JV 56.5
5 Kingsley-Pierson 50 Akron-Westfield 39
6 Remsen St. Mary's 32 River Valley 34
7 Hinton JV 15.5 West Monona 30
Westwood 20
SHOT PUT CLASS B SHOT PUT CLASS A
Place Name School Distance Place Name School Distance
1 Ryan Schroeder Remsen-Union 47'03.5" 1 Kevin Huggenberger Hinton 45'10.0"
2 Michael Ruba Remsen-Union 44'08.5" 2 Justin Baker Heelan JV 45'03.0"
3 Parker Wells Newell-Fonda 44'02.5" 3 Ryan Miller Lawton-Bronson 44'09.5"
4 Chris Eral Gehlen Catholic 42'04.0" 4 Jared Weaver Heelan JV 43'00.0"
5 Adam Struve Hinton JV 39'05.5" 5 Tanner Kolbaum Lawton-Bronson 41'00.0"
6 Cole Heisel Gehlen Catholic 39'01.0" 6 Mitch Thompson West Monona 40'09.5"
DISCUS CLASS B DISCUS CLASS A
Place Name School Distance Place Name School Distance
1 Ryan Kounkel Remsen-Union 125'11" 1 Mitch Thompson West Monona 128'05"
2 Alex Roseen Marcus/MC 122'05" 2 Corrie Schoeder Lawton-Bronson 113'09"
3 Jared Kounkel Remsen-Union 112'02" 3 George Wakeman Heelan JV 102'03"
4 Parker Wells Newell-Fonda 111'09" 4 Tanner Knop Hinton 101'11"
5 Cole Heissel Gehlen Catholic 109'05" 5 Jake Barkley Hinton 101'06"
6 Deryl Johnson Newell-Fonda 106'05" 6 David Berkes Akron-Westfield 098'09"
HIGH JUMP CLASS B HIGH JUMP CLASS A
Place Name School Height Place Name School Height
1 Adam Nemmers Gehlen Catholic 5'06" 1 Ross Chettinger Sgt. Bluff-Luton 6'02"
2 Justin Held Hinton JV 5'04" 2 Anthony Miller Akron-Westfield 5'10"
3 Drew Kellen Gehlen Catholic 5'04" 3 Zak Gander River Valley 5'08"
4 Jordan Boekhout Marcus/MC 5'04" 4 Tyler Stuerman Hinton 5'06"
5 Cody Wells Newell-Fonda 5'04" 5 Nate Ruehle Heelan JV 5'02"
6 Corey Becker Kingsley-Pierson 5'02" 6 Jesse Baldwin Lawton-Bronson 5'02"
 
LONG JUMP CLASS B LONG JUMP CLASS A
Place Name School Distance Place Name School Distance
1 Alex daSilva Newell-Fonda 18'10.0" 1 Nate Kerns Westwood 19'10.5"
2 John Hoefling Marcus/MC 18'08.0" 2 Ross Chettiner Sgt. Bluff-Luton 19'03.5"
3 Trevor Bouma Gehlen Catholic 18'08.0" 3 Dakota Miller Lawton-Bronson 19'03.0"
4 Brandon Nielsen Newell-Fonda 17'09.0" 4 Derek Appley Akron-Westfield 18'08.5"
5 Joe Mason Kingsley-Pierson 17'09.0" 5 Kyle Huggenberger Hinton 18'05.5"
6 Colby Felts Remsen-Union 17'01.0" 6 Jamion Shattuck Westwood 18'05.0"
3200 METER RUN CLASS B 3200 METER RUN CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Jordan Freking Gehlen Catholic 11:25.59 1 Damian Bland Sgt. Bluff-Luton 10:59.16
2 Colby Elts Remsen-Union 12:07.25 2 Sam Ahlers Heelan JV 12:03.16
3 Josh Hodgson Gehlen Catholic 12:29.83 3 Jesse Baldwin Lawton-Bronson 12:20.57
4 Joseph Rossier Newell-Fonda 12:55.48 4 Alex Vondrak Hinton 12:38.87
5 Nick Weiler Remsen St. Mary's 13:07.04 5 Kenneth Tysick Sgt. Bluff-Luton 12:43.02
6 Michael Byers Kingsley-Pierson 16:52.22 6 Logan Persinger West Monona 12:58.63
4 X 800 METER RELAY CLASS B 4 X 800 METER RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Gehlen Catholic 9:40.98 1 Heelan JV 9:22.30
2 Newell-Fonda 9:56.84 2 Lawton-Bronson 9:25.02
3 Kingsley-Pierson 10:45.47 3 River Valley 9:35.97
4 West Monona 9:41.40
5 Hinton 9:43.79
6 Akron-Westfield 10:15.35
SHUTTLE HURDLE RELAY CLASS B SHUTTLE HURDLE RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Marcus/MC 01:04.1 1 Sgt. Bluff-Luton 1:03.43
2 Kingsley-Pierson 01:05.7 2 Lawton-Bronson 1:07.97
3 Gehlen Catholic 01:12.3 3 River Valley 1:09.18
4 Remsen St. Mary's 01:18.3 4 Akron-Westfield 1:10.70
5 Newell-Fonda 01:19.4 5 Hinton 1:11.80
6 Remsen-Union 01:22.9 6 Westwood 1:12.09
100 METER DASH CLASS B 100 METER DASH CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Blaine Dammann Marcus/MC 11.46 1 Preston Nibaur Sgt. Bluff-Luton 10.95
2 Alex daSilva Newell-Fonda 11.57 2 Tyler Grote Sgt. Bluff-Luton 11.24
3 Shaun Ryan Gehlen Catholic 11.60 3 Levi Kehler Lawton-Bronson 11.35
4 Jordan Sitzmann Gehlen Catholic 11.65 4 Kyle Kinney Heelan JV 11.61
5 Jon Schreiner Remsen-Union 11.68 5 Tyler Throft West Monona 11.72
6 Brad Bohe Newell-Fonda 11.68 6 John Croghan Westwood 11.81
400 METER DASH CLASS B 400 METER DASH CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Cody Wells Newell-Fonda 54.91 1 Taylor Grote Sgt. Bluff-Luton 54.63
2 Taylor Waskow Gehlen Catholic 56.42 2 Kyle Huggenberger Hinton 56.37
3 Jon Schreiner Remsen-Union 56.47 3 Anthony Miller Akron-Westfield 56.47
4 Tanner Kockler Remsen St. Mary's 61.29 4 Tyler Thrift West Monona 57.29
5 Jack Pierson Marcus/MC 62.71 5 Christopher Carlson Akron-Westfield 57.57
6 Pandu Nugroho Gehlen Catholic 63.86 6 Andy Kollbaum Sgt. Bluff-Luton 58.09
4 X 200 METER RELAY CLASS B 4 X 200 METER RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Gehlen Catholic 1:36.95 1 Sgt. Bluff-Luton 1:36.62
2 Marcus/MC 1:37.97 2 Lawton-Bronson 1:38.93
3 Newell-Fonda 1:41.35 3 River Valley 1:40.45
4 Kingsley-Pierson 1:48.33 4 Hinton 1:40.70
5 Remsen St. Mary's 1:49.93 5 Akron-Westfield 1:42.93
6 Hinton JV 1:52.22 6 Westwood 1:43.95
1600 METER RUN CLASS B 1600 METER RUN CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Skyler Higgins Remsen St. Mary's 5:27.26 1 Damian Brand Sgt. Bluff-Luton 5:11.82
2 Joseph Rossiter Newell-Fonda 5:27.65 2 Aaron Calhoun Lawton-Bronson 5:20.49
3 Josh Hodgson Gehlen Catholic 5:32.15 3 Jay Forker Heelan JV 5:21.16
4 Cody Cumming Kingsley-Pierson 5:50.69 4 Jay Williams West Monona 5:22.84
5 Jon Schroeder Remsen-Union 5:54.74 5 Nick Nielsen Sgt. Bluff-Luton 5:24.65
6 Eric Lund Kingsley-Pierson 5:59.71 6 Jesse Baldwin Lawton-Bronson 5:32.45
110 HIGH HURDLES CLASS B 110 HIGH HURDLES CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Will Hansen Marcus/MC 15.02 1 Ross Chettinger Sgt. Bluff-Luton 15.42
2 Joseph Bird Newell-Fonda 19.41 2 Nick Mrla Sgt. Bluff-Luton 16.38
3 Jordan Boekhout Marcus/MC 17.62 3 Mat Mallett Westwood 16.91
4 Cody Kuchel Kingsley-Pierson 17.73 4 Ben Hoelker Lawton-Bronson 17.57
5 Brock Babcock Hinton JV 21.55 5 Derek Appley Akron-Westfield 17.59
6 Stephen Koithan Hinton 18.08
200 METER DASH CLASS B 200 METER DASH CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Blaine Dammann Marcus/MC 23.70 1 Preston Nibaur Sgt. Bluff-Luton 23.16
2 Taylor Waskow Gehlen Catholic 23.94 2 Kyle Huggenberg Hinton 23.67
3 Alex daSilva Newell-Fonda 24.23 3 Mike Tolkamp Lawton-Bronson 24.31
4 Todd Bottorff Kingsley-Pierson 24.37 4 Tyler Thrift West Monona 24.45
5 Tate Rhode Kingsley-Pierson 24.39 5 Ben Wolthuizen Akron-Westfield 24.53
6 Colby Felts Remsen-Union 25.67 6 Wieterfelt Sgt. Bluff-Luton 24.62
400 LOW HURDLES CLASS B 400 LOW HURDLES CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Neal Bont Marcus/MC 1:01.71 1 Ben Van Dyke Sgt. Bluff-Luton 57.34
2 Jordan Boekhout Marcus/MC 1:06.40 2 Jordan Huffman Sgt. Bluff-Luton 1:00.47
3 Jordan Langel Gehlen Catholic 1:08.24 3 Christopher Carlson Akron-Westfield 1:02.70
4 Alec Mousel Gehlen Catholic 1:09.42 4 Nick Becker Hinton 1:03.29
5 Joseph Bird Newell-Fonda 1:09.54 5 Taylor Georgopoulos River Valley 1:04.51
6 Justin Feifer Remsen St. Mary's 1:13.15 6 Zach Rathman Lawton-Bronson 1:05.06
 DISTANCE MEDLEY RELAY CLASS B  DISTANCE MEDLEY RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Marcus/MC 3:55.93 1 Sgt. Bluff-Luton 4:00.82
2 Gehlen Catholic 4:02.66 2 Heelan JV 4:02.19
3 Newell-Fonda 4:10.51 3 Hinton 4:05.64
4 Kingsley-Pierson 4:38.02 4 River Valley 4:06.17
5 Remsen St. Mary's 4:42.28 5 Akron-Westfield 4:11.19
6 Hinton JV 4:43.14 6 Lawton-Bronson 4:11.51
800 METER RUN CLASS B 800 METER RUN CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Jon Schreiner Remsen-Union 2:18.37 1 Damian Brand Sgt. Bluff-Luton 2:18.65
2 Colby Felts Remsen-Union 2:19.70 2 Aaron Calhoun Lawton-Bronson 2:21.02
3 Matt Klein Gehlen Catholic 2:21.66 3 Dylan Bogenreif River Valley 2:21.88
4 Skyler Higgins Remsen St. Mary's 2:25.55 4 Sean Forker Heelan JV 2:25.79
5 Kris Lade Gehlen Catholic 2:30.79 5 Kole Vondrak Hinton 2:26.70
6 Joseph Rossiter Newell-Fonda 2:33.23 6 Nate Ruehle Heelan JV 2:27.73
4 X 100 METER RELAY CLASS B 4 X 100 METER RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Marcus/MC 47.07 1 Sgt. Bluff-Luton 45.70
2 Gehlen Catholic 47.41 2 Lawton-Bronson 45.92
3 Newell-Fonda 48.03 3 Heelan JV 46.93
4 Remsen St. Mary's 50.99 4 West Monona 48.34
5 Kingsley-Pierson 51.16 5 Westwood 48.45
6 Remsen-Union 51.76 6 River Valley 48.69
4 X 400 METER RELAY CLASS B 4 X 400 METER RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Marcus/MC 3:49.78 1 Sgt. Bluff-Luton 3:43.64
2 Kingsley-Pierson 3:50.57 2 Lawton-Bronson 3:44.84
3 Gehlen Catholic 3:54.37 3 Hinton 3:46.43
4 Newell-Fonda 4:12.17 4 Akron-Westfield 3:49.62
5 Hinton JV 4:22.47 5 Heelan JV 3:56.56
6 Remsen St. Mary's 4:45.00 6 West Monona 4:03.50