HINTON HIGH SCHOOL GIRLS TRACK MEET May 8, 2006
Class B Class A
First Gehlen Catholic 171 First Hinton 119
Second Remsen St. Mary's 83 Second South O'Brien 117
Third Storm Lake SM 79 Third Sioux City West 83
Fourth Spalding Catholic 64 Fourth Sgt. Bluff-Luton 68
Fifth River Valley 53 Fifth West Sioux 52
Sixth Hinton JV 19 Sixth Akron-Westfield 44
Seventh West Monona 11
Eighth Westwood 8
SHOT PUT CLASS B SHOT PUT CLASS A
NAME SCHOOL DISTANCE NAME SCHOOL DISTANCE
Kelsey Hansen Spalding Catholic 33ft 05.5in Sarah Schreur West Sioux 36ft 10.75in
Kari Dirksen Gehlen Catholic 32ft 04.0in Reagan Ebel South O'Brien 32ft 07.50in
Sarah Germann Gehlen Catholic 30ft 03.0in Chelse Tesch South O'Brien 32ft 02.75in
Susie Schroeder Spalding Catholic 27ft 09.5in Laura Willer Akron-Westfield 31ft 08.25in
Jenny Welch Storm Lake SM 26ft 03.0in Sam Earlywine Sgt. Bluff-Luton 29ft 08.75in
Kelci Teut Hinton JV 22ft 08.5in Haley Evans Westwood 29ft 01.75in
Leigh VanderWoode Storm Lake SM 21ft 00.0in Amethyst Richards Hinton 26ft 11.05in
Erin Goff Sgt. Bluff-Luton 26ft 11.00in
Brianna Babcock Hinton 26ft 00.50in
Kayla Smith Akron-Westfield 25ft 09.75in
Brandie Daily Westwood 20ft 09.00in
DISCUS CLASS B DISCUS CLASS A
NAME SCHOOL DISTANCE NAME SCHOOL DISTANCE
Jess Lussman Storm Lake SM 97ft 06in Shelby Johnson Akron-Westfield 108ft 09in
Sarah Germann Gehlen Catholic 96ft 04in Reagan Ebel South O'Brien 097ft 03in
Kari Dirksen Gehlen Catholic 89ft 09in Haley Evans Westwood 090ft 11in
Maggie Krier Remsen St. Mary's 72ft 11in Sam Earlywine Sgt. Bluff-Luton 090ft 04in
Kelsey Hansen Spalding Catholic 72ft 08in Jenna Mann West Monona 090ft 02in
Ashley Slota Remsen St. Mary's 71ft 09in Chelsea Tesch South O'Brien 088ft 10in
Becca Murray Storm Lake SM 62ft 00in Amethyst Richards Hinton 083ft 10in
Laura Willer Akron-Westfield 079ft 07in
Marissa VanDriel West Sioux 074ft 08in
Erin Goff Sgt. Bluff-Luton 056ft 09in
Brandie Daily Westwood 055ft 03in
Brianna Babcock Hinton 054ft 08in
HIGH JUMP CLASS B HIGH JUMP CLASS A
NAME SCHOOL HEIGHT NAME SCHOOL HEIGHT
Marisa Graham River Valley 4ft 04in Megan Glisar Sgt. Bluff-Luton 5ft 05in
Kinsey Bak Hinton 5ft 04in
Natasia Eastman Akron-Westfield 4ft 10in
Brittney Miller Akron-Westfield 4ft 08in
Amber Baird Sgt. Bluff-Luton 4ft 04in
LONG JUMP CLASS B LONG JUMP CLASS A
NAME SCHOOL DISTANCE NAME SCHOOL DISTANCE
Tricia Mansfield Gehlen Catholic 16ft 01.00in Kinsey Bak Hinton 16ft 04.50in
Abby Richardson Storm Lake SM 15ft 08.50in Tasha Anderson Sioux City West 15ft 06.00in
Allison Holtgrewe Gehlen Catholic 14ft 02.75in Sarah Schreur West Sioux 15ft 03.50in
Rachel Schroeder Remsen St. Mary's 12ft 11.50in Kayla Vincent South O'Brien 14ft 09.00in
Kayla Gengler Spalding Catholic 12ft 00.75in Kieonna Strong Sioux City West 14ft 08.25in
Amy Kreber Spalding Catholic 10ft 01.00in Landi Beck Sgt. Bluff-Luton 14ft 06.50in
Rebecca Niewohner West Monona 13ft 09.50in
Laura Bokemper Sgt. Bluff-Luton 13ft 09.25in
Brittney Miller Akron-Westfield 13ft 01.50in
Megan Framke West Monona 12ft 02.00in
Diana Quinonez South O'Brien 11ft 10.50in
3000 METER RUN CLASS B 3000 METER RUN CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Ashley Rosener Gehlen Catholic 11:22.25 Kami Hetletvedt South O'Brien 12:13.01
Danika Portz Remsen St. Mary's 12:17.95 Melissa Knight Sgt. Bluff-Luton 12:43.29
Abby Mohr Storm Lake SM 12:23.92 Marissa Schouten West Sioux 12:45.09
Ashley Langel Gehlen Catholic 12:28.84 Katie Hawthorne Hinton 12:46.61
Kaysi Byers River Valley 13:09.29 Kelsey Neilson Sioux City West 12:51.57
Sara Wesselmann Remsen St. Mary's 13:19.47 Ashli Sohn South O'Brien 13:26.16
Sarah Pohlen Spalding Catholic 13:44.36 Megan Culbertson Sioux City West 13:55.49
Amy Kreber Spalding Catholic 13:48.81 Miranda Mercer Sgt. Bluff-Luton 14:06.69
4 X 800 METER RELAY CLASS B 4 X 800 METER RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Spalding Catholic 10:15.19 Hinton 10:42.14
River Valley 10:59.66 West Sioux 10:51.99
Gehlen Catholic 11:34.59 South O'Brien 11:05.49
Hinton JV 11:43.77 West Monona 11:13.18
Remsen St. Mary's 12:50.16 Akron-Westfield 11:15.10
Sgt. Bluff-Luton 12:59.21
SHUTTLE HURDLE RELAY CLASS B SHUTTLE HURDLE RELAY CLASS B
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 1:06.14 Hinton 1:08.04
Storm Lake SM 1:08.72 South O'Brien 1:13.34
Remsen St. Mary's 1:17.18 Akron-Westfield 1:15.05
West Sioux 1:15.59
Sgt. Bluff-Luton 1:22.05
DISTANCE MEDLEY RELAY CLASS B DISTANCE MEDLEY RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 4:26.83 Hinton 4:26.69
Storm Lake SM 4:37.07 South O'Brien 4:33.66
Remsen St. Mary's 4:41.40 Sioux City West 4:46.37
Spalding Catholic 5:12.76 Akron-Westfield 4:55.86
River Valley 5:24.01 West Monona 5:09.08
Hinton JV 6.05.88 Westwood 5:11.00
Sgt. Bluff-Luton 5:25.99
West Sioux
100 METER DASH CLASS B 100 METER DASH CLASS A
NAME SCHOOL PRELIM FINAL NAME SCHOOL PRELIM FINAL
Amy Wiederholt Remsen St. Mary's 13.58 13.43 Gabriel Williams Sioux City West 12.51 12.45
Megan Snyder Storm Lake SM 13.68 13.78 Ashley Zimmer South O'Brien 12.91 12.91
Trisha Todd River Valley 13.97 14.10 Lindsay Woolston South O'Brien 13.36 13.31
Kelsey Sitzmann Gehlen Catholic 14.09 14.13 Kaylee Small Hinton 13.46 13.47
Ashley Jans Hinton JV 14.34 14.29 Tasha Anderson Sioux City West 13.37 13.54
Andrea Hansen Spalding Catholic 14.56 14.34 Landi Beck Sgt. Bluff-Luton 13.47 13.57
Danielle Gunter Gehlen Catholic 14.85 14.36 Ambra Coon Akron-Westfield 13.80 14.03
Amber Bauer River Valley 14.97 15.17 Ashton Miller West Monona 13.85 14.06
Camille Pickhinkie Storm Lake SM 15.31 Kassie Zima West Monona 14.10
Trisha Schroeder Remsen St. Mary's 15.83 Kerri Klemmensen Hinton 14.20
Leah Albert Hinton JV 16.34 Kaylee Zortman Sgt. Bluff-Luton 14.38
Amy Kreber Spalding Catholic 17.38 Jessica Koenig Westwood 15.40
Marissa Gregg West Sioux 15.93
Monique Guerrero West Sioux 16.65
Jara Decker Westwood 19.16
400 METER DASH CLASS B 400 METER DASH CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Amanda Budden Spalding Catholic 66.13 Megan Glisar Sgt. Bluff-Luton 60.93
Kari Dirksen Gehlen Catholic 67.39 Kaylee Small Hinton 61.75
Samantha Schilmoeller Spalding Catholic 67.89 Sarah Schreur West Sioux 64.50
Jody Peterson River Valley 69.31 Kieonna Strong Sioux City West 65.26
Erica Janning Gehlen Catholic 72.02 Susan Schreur West Sioux 66.06
Becky Jenkins River Valley 73.50 Domanika Harris Sioux City West 66.65
Ashley Slota Remsen St. Mary's 77.81 Kylie Poss Hinton 67.81
Bridgette Hain South O'Brien 68.01
Jessica Horton Akron-Westfield 68.17
Kim Fuller South O'Brien 68.68
4 X 200 METER RELAY CLASS B 4 X 200 METER RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 1:51.70 Sioux City West 1:49.82
Storm Lake SM 1:58.19 Hinton 1:51.60
River Valley 2:00.70 South O'Brien 1:53.47
Remsen St. Mary's 2:02.67 Sgt. Bluff-Luton 1:58.94
Hinton JV 2:05.10 West Monona 1:59.56
West Sioux 2:00.61
Westwood 2:02.29
Akron-Westfield 2:03.59
100 METER HURDLES CLASS B 100 METER HURDLES CLASS B
NAME SCHOOL PRELIM FINAL NAME SCHOOL PRELIM FINAL
Megan Sauer Gehlen Catholic 16.07 15.80 Tasha Anderson Sioux City West 15.75 15.84
Melinda Ruden Gehlen Catholic 16.23 16.67 Kinsey Bak Hinton 15.94 16.37
Jess Lussman Storm Lake SM 16.86 16.80 Melissa Turman Hinton 16.74 16.47
Katie Carnes River Valley 19.33 17.88 Ashlee Anderson Sioux City West 16.27 16.69
Megan Homan Remsen St. Mary's 18.02 18.31 Leah Goosen South O'Brien 17.32 17.26
Ashley Jans Hinton JV 18.51 18.60 Whitney Postma West Sioux 17.75 17.27
Andrea Hansen Spalding Catholic 18.75 18.97 Tanya Massey Sgt. Bluff-Luton 16.97 17.61
Nikki Newman Spalding Catholic 18.70 19.22 Taylor Julian South O'Brien 17.76 17.71
Sami Lewis Remsen St. Mary's 19.47 Natasia Eastman Akron-Westfield 17.81
Tegan Gullikson West Sioux 18.04
Kelli Schink Westwood 18.43
Tasha DeRocher Akron-Westfield 18.45
Laura Bokemper Sgt. Bluff-Luton 18.69
Brittany Hoffman West Monona 19.76
Lora Hinz Westwood 20.29
800 METER RUN CLASS B 800 METER RUN CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Ashlet Sitzmann Gehlen Catholic 2:26.84 Breanna Mathes South O'Brien 2:26.00
Christine Becker Storm Lake SM 2:27.97 Delainye Hardersen Hinton 2:27.53
Holly Kockler Remsen St. Mary's 2:28.71 Jenna VanOort West Sioux 2:29.63
Caitlin Ascherl Spalding Catholic 2:36.39 Eva Barron Sioux City West 2:37.50
Marisa Graham River Valley 2:45.10 Bobbi McManaman West Sioux 2:40.65
Kristie McDermott Gehlen Catholic 2:47.36 Jordan Dahl Hinton 2:41.29
Kaysi Byers River Valley 3:03.79 Aeriell Earlywine Sgt. Bluff-Luton 2:44.33
Crystal Egdorf South O'Brien 2:51.50
200 METER DASH CLASS B 200 METER DASH CLASS A
NAME SCHOOL PRELIM FINAL NAME SCHOOL PRELIM FINAL
Heather Husman River Valley 27.59 27.37 Megan Glisar Sgt. Bluff-Luton 26.91 26.70
Melissa Ruden Gehlen Catholic 29.49 29.35 Monique Pearson Sioux City West 26.47 27.43
Amy Wiederholt Remsen St. Mary's 31.22 29.43 Diana Quinonez South O'Brien 28.07 27.90
Kayla Gengler Spalding Catholic 30.03 30.03 Suzie Ostendorf Sgt. Bluff-Luton 28.37 28.19
Ashley Evans Remsen St. Mary's 31.85 31.18 Kelsey Johnikin Sioux City West 28.14 28.41
Camille Pickhinkie Storm Lake SM 32.93 32.70 Amy Weber West Monona 29.02 28.85
Jessica Sievers River Valley 33.53 33.30 Traci Sohn South O'Brien 28.84 29.13
Jami Sitzmann Gehlen Catholic 30.30 DQ Sara Gualazzi West Monona 28.88 29.76
Kelci Teut Hinton JV 34.54 Melissa Turman Hinton 29.18
Leah Albert Hinton JV 35.43 Kerri Klemmensen Hinton 29.50
Becca Murray Storm Lake SM 35.44 Sam Bivens Akron-Westfield 30.06
Jessica Koenig Westwood 33.43
Kylee VanDieren West Sioux 33.80
Monique Guerrerro West Sioux 35.09
Jara Decker Westwood 41.44
400 METER HURDLES CLASS B 400 METER HURDLES CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Melinda Ruden Gehlen Catholic 1:11.85 Tara Christensen Hinton 1:10.12
Emily Todd River Valley 1:16.86 Kylie Poss Hinton 1:12.66
Megan Homan Remsen St. Mary's 1:19.36 Katie Tesch South O'Brien 1:16.46
Sarah Germann Gehlen Catholic 1:21.17 Sade Grant Sioux City West 1:17.38
Jess Lussman Storm Lake SM 1:21.34 Ashley Weenink Akron-Westfield 1:17.96
Amanda Roder Remsen St. Mary's 1:23.31 Laura Bokemper Sgt. Bluff-Luton 1:21.19
Ashley Jans Hinton JV 1:24.22 Tasha DeRocher Akron-Westfield 1:22.22
Nikki Newman Spalding Catholic 1:28.09 Katee Wyant Sgt. Bluff-Luton 1:25.23
SPRINT MEDLEY RELAY CLASS B SPRINT MEDLEY RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 1:57.66 South O'Brien 1:56.21
Storm Lake SM 1:59.06 Hinton 1:57.46
Remsen St. Mary's 2:06.42 Sgt. Bluff-Luton 1:58.97
Sioux City West 2:00.60
West Sioux 2:06.71
Westwood 2:07.97
Akron-Westfield 2:08.99
West Monona
1500 METER RUN CLASS B 1500 METER RUN CLASS A
NAME SCHOOL TIME NAME SCHOOL TIME
Ashley Rosener Gehlen Catholic 5:20.29 Tiffany DeRocher Akron-Westfield 5:29.84
Holly Kockler Remsen St. Mary's 5:33.88 Aeriell Earlywine Sgt. Bluff-Luton 5:34.18
Danika Portz Remsen St. Mary's 5:41.96 Breanna Mathes South O'Brien 5:36.18
Ashley Langel Gehlen Catholic 5:48.62 Brandi Schindel Hinton 5:45.27
Sarah Pohlen Spalding Catholic 6:25.12 Marissa Schouten West Sioux 5:49.75
Amy Kreber Spalding Catholic 6:34.91 Katie Hawthorne Hinton 5:51.92
Tessa Baker Akron-Westfield 5:53.36
Melissa Knight Sgt. Bluff-Luton 5:53.95
4 X 100 METER RELAY CLASS B 4 X 100 METER RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 54.09 South O'Brien 52.15
Storm Lake SM 54.53 Sioux City West 52.30
Remsen St. Mary's 59.73 West Sioux 55.52
Spalding Catholic 64.12 Sgt. Bluff-Luton 55.53
Hinton JV 65.64 Hinton 55.57
Westwood 57.20
Akron-Westfield 57.54
West Monona
4 X 400 METER RELAY CLASS B 4 X 400 METER RELAY CLASS A
SCHOOL TIME SCHOOL TIME
Gehlen Catholic 4:15.90 Hinton 4:12.29
Spalding Catholic 4:32.18 South O'Brien 4:22.23
Hinton JV 4:50.05 Sioux City West 4:24.38
Remsen St. Mary's 4:58.13 Akron-Westfield 4:44.57
Sgt. Bluff-Luton 4:57.30