PRESS RELEASE
18TH ANNUAL BLACKHAWK INVITATIONAL GIRL'S TRACK MEET - HINTON, IA.
Final Team Standings 
First Lawton-Bronson 126 First Unity Christian 136
Second Gehlen Catholic 105.5 Second Hinton 88
Third Remsen St. Mary's 79 Third Sgt. Bluff-Luton 86
Fourth Spalding Catholic 57.5 Fourth Akron-Westfield 66
Fifth River Valley 54 Fifth Westwood 47
Sixth MMC 46 Sixth West Monona 40
Seventh Remsen Union 29 Seventh West Sioux 34
Eighth Hinton JV 6
SHOT PUT CLASS B SHOT PUT CLASS A
Place Name School Distance Place Name School Distance
1 Nicole Rodgers Remsen Union 36ft08.0in 1 Jori Brons Unity Christian 34ft04.0in
2 Kayla Hatting Gehlen Catholic 33ft11.0in 2 Laura Willer Akron-Westfield 34ft01.0in
3 Kali Gray Lawton-Bronson 32ft10.5in 3 Haley Evans Westwood 33ft11.5in
4 Mackenzie Masching Lawton-Bronson 32ft03.5in 4 Katrina Gillaspie Westwood 33ft03.0in
5 Jennifer Feller Remsen St. Mary's 30ft08.5in 5 Ronnie Post Unity Christian 33ft02.5in
6 Jackie Holmes MMC 29ft06.0in 6 Jessica Hansen West Monona 30ft11.5in
DISCUS CLASS B DISCUS CLASS A
Place Name School Distance Place Name School Distance
1 Kali Gray Lawton-Bronson 103ft08in 1 Shelby Johnson Akron-Westfield 108ft01in
2 Mackenzie Masching Lawton-Bronson 099ft02in 2 Jori Brons Unity Christian 100ft06in
3 Jackie Holmes MMC 088ft02in 3 Haley Evans Westwood 099ft01in
4 Taylor Hohbach MMC 085ft01in 4 Amanda Hulstein Unity Christian 097ft10in
5 Jeana Pick Remsen Union 080ft07in 5 Marissa VanDriel West Sioux 097ft08in
6 Jennifer Feller Remsen St. Mary's 075ft07in 6 Laura Willer Akron-Westfield 094ft00in
HIGH JUMP CLASS B HIGH JUMP CLASS A
Place Name School Height Place Name School Height
1 Emma Krier Remsen St. Mary's 4ft08in 1 Kendra DeJong Unity Christian 5ft09in
2 Georgia Mize Lawton-Bronson 4ft06in 2 Megan Glisar Sgt. Bluff-Luton 5ft07in
3 Hannah Anfinson Lawton-Bronson 4ft06in 3 Karly Groon Akron-Westfield 5ft04in
4 Jess Timmins Gehlen Catholic 4ft06in 4 Samantha Engleman West Sioux 5ft02in
5 Lauren Jungers Spalding Catholic 4ft04in 5 Kristin Martin Akron-Westfield 4ft10in
6 Rachel Koopman Gehlen Catholic 4ft04in 6 Rachel Weerheim West Sioux 4ft08in
LONG JUMP CLASS B LONG JUMP CLASS A
Place Name School Distance Place Name School Distance
1 Holly Kockler Remsen St. Mary's 14ft06.0in 1 Kinsey Bak Hinton 16ft10.5in
2 Rachel Koopman Gehlen Catholic 14ft01.5in 2 Lindsey Moerman Unity Christian 16ft03.0in
3 Kristi Grau Lawton-Bronson 14ft01.5in 3 Camilla Hansen West Monona 16ft00.0in
4 Kelsey Sears MMC 14ft00.0in 4 Laura Bokemper Sgt. Bluff-Luton 15ft03.0in
5 Andrea Hansen Spalding Catholic 13ft08.5in 5 Sarah Kroese Unity Christian 15ft00.5in
6 Amy Niewohner Lawton-Bronson 13ft01.0in 6 Heather Davis Sgt. Bluff-Luton 14ft00.5in
3000 METER RUN CLASS B 3000 METER RUN CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Kaysi Byers River Valley 11:56.97 1 Britny Dean Westwood 11:24.97
2 Stacie Ahlers Remsen St. Mary's 13:05.43 2 Talitha Witt Unity Christian 12:06.97
3 Molly Grady Spalding Catholic 13:12.38 3 Kristi Palsma Unity Christian 12:41.22
4 Erin Fischer Spalding Catholic 13:35.69 4 Sarah Mesenbrink West Monona 13:03.45
5 Jill Bird MMC 14:01.55 5 Bailey Alioth Sgt. Bluff-Luton 13:04.44
6 Mary Henrich Gehlen Catholic 14:18.57
4 X 800 METER RELAY CLASS B 4 X 800 METER RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Gehlen Catholic 10:24.77 1 West Sioux 10:09.92
2 Spalding Catholic 10:47.04 2 Hinton 10:55.62
3 Lawton-Bronson 10:52.52 3 Unity Christian 11:20.45
4 Remsen St. Mary's 11:47.82 4 Westwood 12:06.07
5 MMC 12:11.44
6 Hinton JV 12:45.65
SHUTTLE HURDLE RELAY CLASS B SHUTTLE HURDLE RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Gehlen Catholic 1:07.44 1 Unity Christian 1:08.17
2 River Valley 1:11.32 2 Akron-Westfield 1:11.72
3 Spalding Catholic 1:12.72 3 Hinton 1:12.67
4 Lawton-Bronson 1:17.09 4 Westwood 1:12.69
5 MMC 1:24.11 5 West Sioux 1:15.76
6 Hinton JV 1:25.13 6 West Monona 1:17.56
100 METER DASH CLASS B 100 METER DASH CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Amy Wiederholt Remsen St. Mary's 13.05 1 Abby Hageman Hinton 12.96
2 Heather Husman River Valley 13.10 2 Kayla Beck West Monona 13.03
3 Jamie Johnson Lawton-Bronson 13.64 3 Jenna Woudstra Unity Christian 13.06
4 Jenna Mittelstadt MMC 13.69 4 Justine Cleveland Westwood 13.46
5 Katie Sorensen Lawton-Bronson 13.78 5 Karly Groon Akron-Westfield 13.48
6 Paula Plathe Spalding Catholic 14.04 6 Jenna Wilke Sgt. Bluff-Luton 13.51
DISTANCE MEDLEY RELAY CLASS B DISTANCE MEDLEY RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Remsen St. Mary's 4:31.45 1 Sgt. Bluff-Luton 4:25.97
2 Gehlen Catholic 4:33.04 2 Unity Christian 4:45.41
3 Lawton-Bronson 4:45.88 3 Akron-Westfield 4:50.85
4 Spalding Catholic 5:14.42 4 Hinton 4:59.28
5 Hinton JV 5:53.58 5 Westwood 5:15.32
400 METER DASH CLASS B 400 METER DASH CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Emily Beck Lawton-Bronson 1:01.87 1 Megan Glisar Sgt. Bluff-Luton 1:01.97
2 Brianna Konz Spalding Catholic 1:05.97 2 Jennifer Petsche West Monona 1:03.03
3 Sarah Pohlen Spalding Catholic 1:06.38 3 Emily Tysick Sgt. Bluff-Luton 1:03.99
4 Linden Sitzmann Gehlen Catholic 1:06.79 4 Justine Cleveland Westwood 1:05.78
5 Ronnie Pieper Lawton-Bronson 1:10.24 5 Lauren Blinde Akron-Westfield 1:06.99
6 Stephanie Ruden Remsen Union 1:10.31 6 Jaci Dehner Hinton 1:07.22
4 X 200 METER RELAY CLASS B 4 X 200 METER RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Lawton-Bronson 1:53.25 1 Unity Christian 1:51.44
2 MMC 1:54.65 2 Hinton 1:51.82
3 Gehlen Catholic 1:56.33 3 West Monona 1:55.56
4 Remsen Union 2:00.71 4 Sgt. Bluff-Luton 1:56.56
5 Spalding Catholic 2:03.06 5 Akron-Westfield 1:58.70
6 Remsen St. Mary's 2:07.12 6 West Sioux 1:59.25
100 METER HURDLES CLASS B 100 METER HURDLES CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Kayla Hatting Gehlen Catholic 15.50 1 Kinsey Bak Hinton 15.58
2 Megan Sauer Gehlen Catholic 15.97 2 Jordan Harris Akron-Westfield 15.93
3 Katie Carnes River Valley 16.21 3 Lauren Blinde Akron-Westfield 17.12
4 Tasha Wurth Remsen Union 16.56 4 Carley Postma West Sioux 17.43
5 Emily Todd River Valley 17.13 5 Brittany Murdock Westwood 17.44
6 Andrea Hansen Spalding Catholic 17.28 6 Whitney Postma West Sioux 17.69
800 METER RUN CLASS B 800 METER RUN CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Holly Kockler Remsen St. Mary's 2:33.33 1 Leah Nielsen Sgt. Bluff-Luton 2:27.25
2 Hannah Jepsen Lawton-Bronson 2:33.63 2 Brandi Schindel Hinton 2:30.76
3 Ashley Langel Gehlen Catholic 2:38.20 3 Missy Dewey Akron-Westfield 2:46.67
4 Erin Parkhill Lawton-Bronson 2:42.34 4 Katie Bonnema Unity Christian 2:51.55
5 Amber Walding Gehlen Catholic 2:44.09 5 Rebecca Niewohner West Monona 2:53.48
6 Stacie Ahlers Remsen St. Mary's 2:45.13 6 Sara Mesenbrink West Monona 2:57.45
200 METER DASH CLASS B 200 METER DASH CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Heather Husman River Valley 27.57 1 Jenna Woudstra Unity Christian 27.92
2 Ashley Schneider MMC 27.98 2 Jenna Wilke Sgt. Bluff-Luton 28.07
3 Brielle Bizuns Remsen St. Mary's 28.59 3 Shelbi Derochie Hinton 28.71
4 Jamie Johnson Lawton-Bronson 28.75 4 Raelle Wielenga Unity Christian 29.67
5 Amy Wiederholt Remsen St. Mary's 28.76 5 Shawnee Miller Hinton 29.84
6 Paula Plathe Spalding Catholic 29.23 6 Lisa Gregg West Sioux 30.97
400 METER HURDLES CLASS B 400 METER HURDLES CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Kayla Hatting Gehlen Catholic 1:11.28 1 Kendra DeJong Unity Christian 1:05.21
2 Tasha Wurth Remsen Union 1:12.16 2 Emma Gray Sgt. Bluff-Luton 1:10.09
3 Emma Krier Remsen St. Mary's 1:12.79 3 Jordan Harris Akron-Westfield 1:11.64
4 Emily Todd River Valley 1:16.42 4 Lauren Blinde Akron-Westfield 1:15.02
5 Georgia Mize Lawton-Bronson 1:17.02 5 Jaci Dehner Hinton 1:16.11
6 Kaylie Smith Lawton-Bronson 1:17.45 6 Ashley Jans Hinton 1:16.12
SPRINT MEDLEY RELAY CLASS B SPRINT MEDLEY RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Lawton-Bronson 1:58.28 1 Unity Christian 1:57.83
2 Remsen St. Mary's 2:01.38 2 Sgt. Bluff-Luton 1:58.63
3 MMC 2:02.34 3 Hinton 1:59.58
4 Gehlen Catholic 2:04.34 4 West Monona 2:00.94
5 Spalding Catholic 2:06.53 5 West Sioux 2:04.72
6 River Valley 2:08.97 6 Westwood 2:06.18
1500 METER RUN CLASS B 1500 METER RUN CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Ellen Sitzmann Gehlen Catholic 5:22.35 1 Leah Nielsen Sgt. Bluff-Luton 5:07.79
2 Kaysi Byers River Valley 5:31.59 2 Madison Musilek West Sioux 5:13.37
3 Ashley Langel Gehlen Catholic 5:34.52 3 Britny Dean Westwood 5:14.59
4 Bailey Ahrs Lawton-Bronson 6:06.59 4 Talitha Witt Unity Christian 5:21.38
5 Molly Grady Spalding Catholic 6:14.12 5 Jill Meissner Unity Christian 5:45.12
6 Rebecca Van Dam Remsen Union 6:15.67 6 Bailey Alioth Sgt. Bluff-Luton 5:54.13
4 X 100 METER RELAY CLASS B 4 X 100 METER RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Lawton-Bronson 53.22 1 Unity Christian 53.58
2 River Valley 54.53 2 Hinton 54.59
3 MMC 55.06 3 West Monona 54.83
4 Remsen Union 55.58 4 Akron-Westfield 55.12
5 Spalding Catholic 56.63 5 West Sioux 56.96
6 Gehlen Catholic 57.81 6 Westwood 60.81
4 X 400 METER RELAY CLASS B 4 X 400 METER RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Lawton-Bronson 4:27.48 1 Sgt. Bluff-Luton 4:15.47
2 Spalding Catholic 4:37.39 2 Hinton 4:23.37
3 Gehlen Catholic 4:44.08 3 Unity Christian 4:34.99
4 Remsen St. Mary's 4:45.62 4 Westwood 4:56.18
5 Hinton JV 5:08.02