PRESS RELEASE
19TH ANNUAL BLACKHAWK INVITATIONAL GIRL'S TRACK MEET - HINTON, IA.
Final Team Standings 
First Gehlen 117 First Hinton 163
Second MMC 74 Second Lawton-Bronson 64
Third Remsen-Union 62 Third Akron-Westfield 61
Fourth Galva-Holstein 55 Fourth Boyden-Hull/RV 60
Fifth Kingsley-Pierson 51 Fifth West Monona 49
Sixth Remsen St. Mary's 48 Sixth Westwood 45
Seventh Spalding Catholic 36 Seventh Sgt. Bluff-Luton 31
Eighth River Valley 34 Eighth West Sioux 23
Ninth Hinton JV 9
Ninth Woodbury Central 9
SHOT PUT CLASS B SHOT PUT CLASS A
Place Name School Distance Place Name School Distance
1 Nicole Rodgers Remsen-Union 37'06.0" 1 Haley Evans Westwood 35'07.0"
2 Rachel Tilley Gehlen 34'05.0" 2 Mackenzie Masching Lawton-Bronson 33'01.5"
3 Krista Phelps Kingsley-Pierson 33'00.0" 3 Betsy Thomas Sgt. Bluff-Luton 32'07.0"
4 Taylor Hohbach MMC 30'09.0" 4 Brianna Babcock Hinton 30'03.0"
5 Kysa Bennett Galva-Holstein 29'05.5" 5 Jillian Meyer Boyden-Hull/RV 29'09.0"
6 Jennifer Feller Remsen St. Mary's 28'08.0" 6 Kelsey Anfinson Hinton 29'09.0"
DISCUS CLASS B DISCUS CLASS A
Place Name School Distance Place Name School Distance
1 Krista Phelps Kingsley-Pierson 110'11.0" 1 Mackenzie Masching Lawton-Bronson 103'03"
2 Rachel Tilley Gehlen 106'04.0" 2 Haley Evans Westwood 101'06"
3 Nicole Rodgers Remsen-Union 096'01.5" 3 Betsy Thomas Sgt. Bluff-Luton 083'08"
4 Taylor Hohbach MMC 095'08.0' 4 Kelci Teut Hinton 082'09"
5 Kysa Bennett Galva-Holstein 081'11.0" 5 Jillian Meyer Boyden-Hull/RV 082'07"
6 Jackie Holmes MMC 081'05.0" 6 Charlene Martin Akron-Westfield 078'10"
HIGH JUMP CLASS B HIGH JUMP CLASS A
Place Name School Height Place Name School Height
1 Briana Schaeuble Kingsley-Pierson 5'00" 1 Karly Groon Akron-Westfield 5'00"
2 Emma Krier Remsen St. Mary's 4'10" 2 Samantha Engleman West Sioux 4'10"
3 Shannon Rohlk Galva-Holstein 4'04" 3 Karlie VandeHoef Hinton 4'08"
4 Nicole Ryan Gehlen 4'04" 4 Brittany Miller Sgt. Bluff-Luton 4'04"
5 Megan Barkley Hinton 4'02"
LONG JUMP CLASS B LONG JUMP CLASS A
Place Name School Distance Place Name School Distance
1 Allison Schreiner Remsen-Union 14'03.0" 1 Mackenzie Small Hinton 15'05.0"
2 Jessie Mathes Galva-Holstein 14'00.5" 2 Whitney Vander Maten Boyden-Hull/RV 15'01.0"
3 MacKenzie Kellen Gehlen 13'07.5" 3 Haley Hall Hinton 14'10.0"
4 Brea Slaybaugh Galva-Holstein 13'03.0" 4 Jordan Harris Akron-Westfield 14'09.5"
5 Kelsey Sears MMC 12'11.5" 5 Justine Cleveland Westwood 13'09.5"
6 Rachel Koopman Gehlen 12'11.0" 6 Jordan Kerns Westwood 12'10.0"
3000 METER RUN CLASS B 3000 METER RUN CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Kaysi Byers River Valley 12:27.50 1 Karlie VandeHoef Hinton 12:51.93
2 Anna Schroeder Spalding Catholic 13:49.87 2 Sara Mesenbrink West Monona 14:08.42
3 Sana Naqvi Gehlen 14:15.46 3 Michelle Anderson Lawton-Bronson 14:09.82
4 Christina Wilkens MMC 15:11.73 4 Brianna Pottebaum Lawton-Bronson 14:24.45
5 Kristin Wessling Galva-Holstein 15:37.64 5 Tristan Bloyer West Sioux 14:56.67
6 Jill Addison MMC 17:38.02
4 X 800 METER RELAY CLASS B 4 X 800 METER RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Gehlen 10:53.54 1 Hinton 10:39.70
2 Galva-Holstein 11:33.91 2 Lawton-Bronson 11:21.36
3 Spalding Catholic 11:50.45 3 Boyden-Hull/RV 11:55.79
4 MMC 12:00.58 4 Westwood 13.24.39
5 Remsen St. Mary's 12:02.91
SHUTTLE HURDLE RELAY CLASS B SHUTTLE HURDLE RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Gehlen 1:10.84 1 Boyden-Hull/RV 1:11.82
2 Spalding Catholic 1:18.40 2 Akron-Westfield 1:12.81
3 Hinton JV 1:22.94 3 Hinton 1:18.05
4 MMC 1:30.38 4 Lawton-Bronson 1:25.36
100 METER DASH CLASS B 100 METER DASH CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Allison Schreiner Remsen-Union 13.25 1 Abby Hageman Hinton 13.38
2 Erica Dreckman MMC 13.48 2 Kayla Beck West Monona 13.55
3 Brielle Blezuns Remsen St. Mary's 13.57 3 Justine Cleveland Westwood 13.64
4 Jena Mittlestadt MMC 13.94 4 Shelbi Derochie Hinton 14.23
5 Suzi Scheelhaase Woodbury Central 14.31 5 Whitney Vander Maten Boyden-Hull/RV 14.32
6 Stacie Harpenau Remsen St. Mary's 14.69 6 Alex Lynott West Sioux 14.38
DISTANCE MEDLEY RELAY CLASS B DISTANCE MEDLEY RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Galva-Holstein 4:40.58 1 Lawton-Bronson 4:56.81
2 Remsen St. Mary's 4:48.14 2 Hinton 4:57.14
3 Gehlen 4:51.97 3 Akron-Westfield 5:02.29
4 Woodbury Central 5:03.83 4 Boyden-Hull/RV 5:08.24
5 River Valley 5:07.00 5 West Monona 5:17.59
6 Remsen-Union 5:12.58 6 Westwood 5:17.84
400 METER DASH CLASS B 400 METER DASH CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Steph Rohe Gehlen 1:06.45 1 Jennifer Petsche West Monona 1:02.97
2 Brianna Konz Spalding Catholic 1:07.30 2 Jaci Dehner Hinton 1:05.85
3 Sarah Forristal Galva-Holstein 1:08.95 3 Megan Barkley Hinton 1:08.23
4 Brittany Hunwardsen River Valley 1:11.30 4 Jordan Kerns Westwood 1:09.47
5 Trissa Bates Woodbury Central 1:11.81 5 Christy Gallagher Westwood 1:09.48
6 Bailee Nelson MMC 1:13.65 6 Tiffany Bosse Akron-Westfield 1:10.00
4 X 200 METER RELAY CLASS B 4 X 200 METER RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 MMC 1:52.91 1 Hinton 1:50.41
2 Remsen St. Mary's 1:58.08 2 West Monona 1:58.14
3 Kingsley-Pierson 1:58.77 3 Akron-Westfield 1:58.81
4 Galva-Holstein 2:00.70 4 West Sioux 1:59.91
5 River Valley 2:02.82 5 Sgt. Bluff-Luton 2:00.02
6 Spalding Catholic 2:03.63 6 Westwood 2:05.79
100 METER HURDLES CLASS B 100 METER HURDLES CLASS B
Place Name School Time Place Name School Time
1 DeAndra Mahrt Kingsley-Pierson 17.49 1 Kary Hufs Boyden-Hull/RV 17.09
2 Kayla Hatting Gehlen 17.85 2 Jordan Harris Akron-Westfield 17.62
3 Tasha Wurth Remsen-Union 18.04 3 Justine Cleveland Westwood 18.73
4 Nicole Morgan River Valley 18.61 4 Brittany Miller Sgt. Bluff-Luton 18.96
5 Kaitlin Roberts Gehlen 18.76 5 Megan Vander Molen Sgt. Bluff-Luton 18.97
6 Lauren Jungers Spalding Catholic 19.44 6 Ashely Jans Hinton 19.21
800 METER RUN CLASS B 800 METER RUN CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Linden Sitzmann Gehlen 2:43.47 1 Brandi Schindel Hinton 2:39.12
2 Meg Kofmehl Galva-Holstein 2:43.95 2 Kristi Grau Lawton-Bronson 2:41.60
3 Kaylin Traver Woodbury Central 2:50.40 3 Karlie Vande Hoef Hinton 2:43.06
4 Heidi Kistenmacher Galva-Holstein 2:52.53 4 Kylie Hrdlicka Boyden-Hull/RV 2:59.57
5 Stacie Ahlers Remsen St. Mary's 2:53.84 5 Ashley Mendenhall Westwood 3:11.43
6 Kelsey Sears MMC 2:54.69 6 Naomi Greder Westwood 3:11.85
200 METER DASH CLASS B 200 METER DASH CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Allison Schreiner Remsen-Union 27.43 1 Halley Hall Hinton 28.54
2 Brielle Biezuns Remsen St. Mary's 27.91 2 Shelbi Derochi Hinton 28.97
3 Ashley Schneider MMC 28.19 3 Kara Schmidt West Sioux 29.89
4 Nicole Ryan Gehlen 28.56 4 Aneasha Verdoorn Sgt. Bluff-Luton 29.93
5 Kelsey Paskert Remsen-Union 28.83 5 Josie Goldfredson Boyden-Hull/RV 30.16
6 Amanda Hoefling MMC 29.09 6 Katie Clark West Monona 30.66
400 METER HURDLES CLASS B 400 METER HURDLES CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Kayla Hatting Gehlen 1:10.39 1 Lauren Blinde Akron-Westfield 1:12.46
2 Tasha Wurth Remsen-Union 1:10.71 2 Megan Barkley Hinton 1:17.25
3 Steph Rohe Gehlen 1:11.69 3 Sydney Grote Sgt. Bluff-Luton 1:18.53
4 Allyson Howe Hinton JV 1:22.11 4 Kaylie Smith Lawton-Bronson 1:19.04
5 Emily Todd River Valley 1:22.16 5 Emily Culver Hinton 1:19.85
6 Karley Seuntjens Kingsley-Pierson 1:27.52 6 Lauren Mulder Boyden-Hull/RV 1:21.80
SPRINT MEDLEY RELAY CLASS B SPRINT MEDLEY RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 MMC 1:58.60 1 West Monona 1:59.11
2 Kingsley-Pierson 1:59.84 2 Hinton 2:02.76
3 Remsen St. Mary's 2:07.78 3 Boyden-Hull/RV 2:04.36
4 Remsen-Union 2:09.53 4 Akron-Westfield 2:15.06
5 River Valley 2:09.68 5 Sgt. Bluff-Luton 2:15.25
6 Gehlen 2:12.66 6 Westwood 2:17.05
1500 METER RUN CLASS B 1500 METER RUN CLASS A
Place Name School Time Place Name School Time
1 Molly Wankum Gehlen 5:40.76 1 Krista Ommen Hinton 5:48.00
2 Kaysi Byers River Valley 5:54.56 2 Erica Thompson Lawton-Bronson 5:56.07
3 Stacie Ahlers Remsen St. Mary's 5:57.71 3 Amber Derocher Hinton 5:59.39
4 Rachel Koopman Gehlen 5:59.99 4 Morgan Schroeder Sgt. Bluff-Luton 6:15.77
5 Molly Grady Spalding Catholic 6:18.07 5 Michelle Anderson Lawton-Bronson 6:30.48
6 Christina Wilkens MMC 6:47.22 6 Janell Walker Westwood 6:37.45
4 X 100 METER RELAY CLASS B 4 X 100 METER RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 MMC 53.67 1 Hinton 53.24
2 Kingsley-Pierson 54.88 2 West Monona 54.85
3 Gehlen 57.18 3 West Sioux 56.52
4 River Valley 57.20 4 Akron-Westfield 57.59
5 Spalding Catholic 57.35 5 Westwood 57.62
6 Remsen-Union 58.40 6 Sgt. Bluff-Luton 58.54
4 X 400 METER RELAY CLASS B 4 X 400 METER RELAY CLASS A
Place School Time Place School Time
1 Gehlen 4:23.16 1 Hinton 4:23.13
2 Remsen-Union 4:23.88 2 Boyden-Hull/RV 4:30.06
3 MMC 4:41.08 3 Akron-Westfield 4:32.21
4 Spalding Catholic 4:43.67 4 Lawton-Bronson 4:47.44
5 River Valley 4:46.73 5 Westwood 5:04.06
6 Galva-Holstein 4:50.40